Jak dbać o maszyny szwalnicze? Serwis i konserwacja
Konserwacja maszyn do szycia to bardzo ważna czynność. Gwarantuje długą i bezawaryjną pracę. Jest to proces mało czasochłonny i nie jest skomplikowany. Podczas zakupu maszyny, w komplecie mamy do dyspozycji kilka narzędzi przydatnych do jej czyszczenia. Maszynę serwisujemy w zależności od tego jak często szyjemy i jakich materiałów używamy. W przypadku posiadania większej ilości maszyn warto zamówić serwis czyszczący i konserwujący.
Potrzebne przybory
Śrubokręt będzie służył do odkręcania śrub mocujących płytkę ściegową. Również do odsłonięcia iglicy, usunięcia pokrywy bocznej. Pędzelkiem czyścimy wszelkie zakamarki, nawet te najtrudniej dostępne. Pinceta możemy wyciągać skłębione resztki materiału, kawałki nici, kurz. Do smarowania maszyny najlepszy jest olej wazelinowy.
Krok po kroku
Krokiem pierwszym jest demontaż płytki ściegowej. Pod nią zazwyczaj gromadzi się najwięcej brudu i kurzu. Wszystko można usunąć ręcznie. W serwisie używa się kompresora, powietrze pod ciśnieniem znacznie szybciej i precyzyjniej oczyści zalegający brud. Kolejnym krokiem jest wyjęcie bębenka, odkręcenie pokrywy bocznej jeśli takowa jest. Usunąć nadmiar nici, kurzu. Aby naoliwić maszynę wystarczy kropelka oleju wazelinowego na igielnicę, szarpak, łącznik i każdą część, która wykonuje pracę. Musimy pamiętać, że maszyny do szycia są różne i nie każdą konserwuje się w ten sam sposób.
Kiedy do serwisu?
Odpowiednie czyszczenie i konserwacja maszyny powinna zapewnić jej długie życia. Jednak nawet regularna konserwacja nie zawsze uchroni maszynę przed zabrudzeniami, które dostaną się głęboko pod obudowę. Żeby się ich pozbyć należy rozkręcić maszynę i wtedy warto udać się do serwisu. Mechanik przeprowadzi szereg czynności pielęgnacyjnych, usprawniających i odmładzających maszynę od wewnątrz.